Usuário(a):Nargile16/nargilemalzemeleri

Origem: Wikipédia, a enciclopédia livre.
Saltar para a navegação Saltar para a pesquisa

Nargile[editar | editar código-fonte]

İnsanlar tütün içmenin keyif verdiğini keşfedince tütünü içme yollarını da icat etmeye başlamışlardır. Hindistan cevizinin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve adına Narçil denilen büyük Hindistan cevizinin içine soktukları kamışla dumanı içlerine çeken Hintliler’in asırlar sürecek olan nargile kültürünün temellerini attıkları söylenmektedir.


Ardından hindistan cevizi yerine su kabağı kullanılmıştır. Bu değişiklik nargilede ilk tasarım değişikliği olmuştur. Zaman içerisinde ağaç gövdesinden, bambu gövdesinden, hayvan boynuzundan nargile yapılarak kullanılmıştır. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıkmış ve bunları çini, gümüş ve cam gövdeli nargileler takip etmiştir.


Hindistan’da nargilenin bulunması ve kullanılmaya başlamasından sonra ilk olarak İran, Arap kültürünün bir parçası olmuştur. Sonrasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde hızla yaygınlaşmıştır. Özellikle kahvehanelerde içilmeye başlanmıştır. Osmanlı’da tütün erken dönemden itibaren bulunmaktadır, ama 19. yy. da varlığı daha çok göze çarpıyor. Daireyi hümayun defteri kayıtlarında II. Mahmut çok ciddi düzeyde nargile tüketenler arsında bulunmaktadır. Bazı padişahlar tarafından ise belli dönemlerde içilmesi yasaklanmıştır.


Nargile uzun zaman İstanbul Tophane’de, İzmir Kemeraltı' nda ve Ankara Gençlik Parkı'nda tömbeki olarak içilmeye başlanmıştır. Eski zamanlarda sadece tömbeki tütünle içilen nargile, sonrasında çeşitlenmiş ve aromalı nargile Türkiye'de de yaygınlaşmış ve beğenilmiştir. Günümüzde birçok nargile içilen mekan bulunmaktadır. Nargile servis edilen bu mekanlarda cam nargile, döküm nargile, çelik nargile gibi farklı nargileler kullanılmaktadır. Bunun yanısıra evlerinde kendi nargilesi bulunanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.